Főoldal
 
Az alapítványról
 
Dr. Kós Károlyról
 
Képek-filmek
 
Konferenciák
 
Aktuális események
 
Korábbi események
 
Pedagógusoknak
 
Dr. Kós Károly érdemérem
 
Kirándulás-szervezés
 
Játék
 
Közhasznúsági jelentések
 
Adó 1%
 
Támogatóink
 
 
 
2024. március/Böjtmás hava 29.  Ma Auguszta névnap van.

vissza


Népismeret és filmezés - Kiosztották a IV. Nemzetközi Népismereti Filmszemle díjait


A kalotaszegi Sztána adott otthont a dr. Kós Károly néprajztudós tiszteletére 2017. augusztus 25-27. között, negyedik alkalommal megrendezett népismereti filmfesztiválnak. Az esemény lehetőséget teremt a Kárpát-medence néprajzi filmezéssel foglalkozó szakemberei által az utóbbi években készített alkotások megmérettetésére, alkotók és a filmek iránt érdeklődők találkozására.

A filmszemle programja 2017. augusztus 25-én vette kezdetét, amikor az építész Kós Károly és fia, a néprajztudós dr. Kós Károly életművével és a település hagyományaival ismerkedhettek a jelenlévők.Ekkor került sor a település művelődési házában Kunvári Gábor fotókiállításának megnyitására, majd nyitó vetítésre (A nagy fa árnyékában – dr. Kós Károly) és könyvbemutatóra, kerekasztal beszélgetésre is. Augusztus 26-án egész napos vetítés sorozaton az előzsűri által kiválogatott, összesen 19 alkotást tekinthették meg a résztvevők. 2017. augusztus 27-én délelőtt került sor a filmszemle eredményhirdetésére. A helyszínen, a település felújított egykori iskolájának Kós Károly termében Csulák Péter kolozsvári konzul köszöntötte a résztvevőket. Dr. Kemecsi Lajos zsűri elnök, a Néprajzi Múzeum főigazgatója értékelte a filmszemle termését, majd Kós Bélával, a szervező Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány elnökével együtt adták át az elismeréseket.

A filmszemle első díját a Zsigmond Dezső által rendezett Sorsok könyve című alkotás nyerte el (Pályázó: Dunatáj Alapítvány). A zsűri külön értékelte, hogy az alkotók hosszabb időn át követték a szereplők életútját, s az egyéni sorsok egyúttal a gyimesi közösség életének plasztikus és magas művészi értéket hordozó tükrét adták.

Második díjas a Hogyan lett az ember című animációs film lett, rendezője Horváth Mária (Kecskemétfilm Kft, 2017). A cigány népmese eredetmagyarázó történet, képi világa felnőtt és gyermek számára egyaránt nagyon szerethető.

A harmadik díj nyertese Farkas György alkotása, Az önrendelkező székely falu (Pályázó Tiszapart Média Kft, Kenyeres Gyula). Az alkotók merész vállalkozása, egy több századdal ezelőtti keletkezett történeti forrástípus vizuális, befogadható és érdekes megelevenítése elnyerte a zsűri és a résztvevők tetszését.

Különdíjat kapott Nagy Mari és Vidák István filmje, a Szakajtó- és szatyorkötés Mezőfelén című alkotása, amely hiteles és pontos megörökítése a mezőségi Tóvidék kiveszőben lévő, mégis folyamatosan változó mesterségének. A Sztána református lelkésze, Papp Hunor kezdeményezésére alapított, Pro Sztána elismerést a Szabados Tamás rendezésében készült, A csitári hegyek alatt című alkotása kapta, amely egy nógrádi falu, Bernecebaráti közösségében rejlő, hagyományos és mai értékekre világított rá.

A filmszemle ezúttal is tanúbizonyságát adta, hogy a filmes alkotások, a szaktudomány és a művészet találkozása maradandó értéket hoz létre, eredményei a széles közönség számára is élményt nyújtanak. A filmek magyarországi vetítését is tervezi a szervező Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány.

Dr. Bereczki Ibolya